PASIRUOŠKIME DARŽELIUI.
VAIKO ADAPTACIJA
Gera vaiko adaptacija darželyje priklauso nuo jo charakterio savybių ir nuo tėvų pasirengimo leisti vaiką į darželį.
Svarbiausia yra tėvų apsisprendimas – gebėjimas atsiskirti nuo vaiko ir leidimas vaikui atsiskirti nuo įprastos aplinkos.
Prieraišumas yra gerai, bet jį reikia kurti tokį, kad vaikui būtų lengviau atsiskirti.
Kontroliuokite savo mintis. Jūsų dvejonės persiduos vaikui, jam bus sunkiau adaptuotis.
Svarbiausia tėvų apsisprendimas. Labiau apsisprendusių tėvų vaikai greičiau adaptuojasi.
Nereikia vaikui kalbėti apie darželį prieš kelis mėnesius. Geriau apie tai pasakyti likus ne daug laiko.
Vaiko adaptacijos naujoje aplinkoje fazės – leiskite vaikui jas visas išgyventi.
Nesaugumo jausmas. Vaikas jaučia stresą naujoje aplinkoje, kur daug naujų žmonių. Vaikams šiuo periodu gali pasireikšti neadekvačios reakcijos. Kartais vaikai ima bijoti pravažiuojančių mašinų, pasidaro jautresni stipresniems garsams ir pan. Toks padidėjęs vaiko jautrumas yra normalus.
Intraversija ir stebėjimas. Šiuo periodu vaikas sėdi ir stebi. Jis stengiasi suvokti darželio aplinką, perprasti hierarchiją, bando prie viso to prisitaikyti. Nepulkite į paniką, jei kokią savaitę vaikas su niekuo nebendrauja, sėdi nuošaliai. Tai adaptacijos pradžia.
Kontaktų paieška. Jis bando susirasti artimą sielą, tai gali būti vaikas ar darželio auklėtoja – tai jau sveikintinas dalykas.
Kovojimas už vietą po saulę. Šiuo periodu būna daug apsikandžiojimo, pastūmimo, susimušimo atvejų. Tai irgi adaptacijos etapas.
RUOŠIANTIS Į DARŽELĮ
Leiskite jau šiandien vaikui būti savarankiškam – apsiauti pačiam batus, apsirengti, naudotis tualetu, pavalgyti. Vaiko savarankiškumas priklauso nuo tėvų įdirbio.
Jei vaikas nuolat su jumis, tai palikite jį žaidimų kambaryje nors 5-10 minučių, jis turi pajusti, ką reiškia pabūti vienam. Taip sukuriamas sveikas prieraišumas.
Darželio režimas turi būti pradėtas taikyti namuose dar iki ėjimo į darželį.
Prieš miegą pasekite pasaką apie kokį vaiką, kuris eina į darželį. Tegul jūsų vaikas iš pasakos supranta, kokia ten dienotvarkė, kas ten daroma. Bet nereikia pasakoti, kad ten viskas būna tik gerai. Reikia pasakoti ir apie darželio sunkumus.
Kelis vakarus pasekite tokią pasaką, o paskui paklauskite vaiko, gal jis norėtų nueiti pažiūrėti gyvai, kaip tas darželis atrodo ir kaip vaikai ten jaučiasi.
Geriau pradėti pažintį su darželiu nuo lauko, kad jūsų vaikas pamatytų, ką vaikai veikia lauke, neskubėkite eiti į vidų.
Pasikalbėkite su auklėtoja, kaip elgtis pirmą dieną, kaip vaiką geriau palikti. Pasistenkite iš anksto griežtai nevertinti auklėtojos ir kelti jai aukštus reikalavimus.
PIRMOSIOMIS DIENOMIS
Kai būsite su vaiku darželyje, būkite mamos ar tėčio vietoje. Nereikia su vaiku žaisti, sėstis prie stalo ar kartu valgyti.
Nereikia sukurti vaukui iliuzijos, kad ir toliau darželį lankys vaikas kartu su tėvais.
Tėvai darželyje turi būti ne ilgiau kaip penkias dienas.
Jeigu vaikas vyresnis nei dvejų metukų, jam galima sakyti kada ateisite pasiimti, pvz.: kad ateisite po pietų miegelio ar kai jis pavalgys pietukus.
Jeigu ir nerimaujate, nerodykite vaikams savo emocijų, vaikas labai gerai tai pajaučia. Neatsiprašinėkite vaiko, jog turite jį palikti.
Atsisveikinkite trumpai ir aiškiai vaikui pasakykite, kad ateisite jo pasiimti, kad dabar einate į darbą, o jis turi likti darželyje.
Pradėjus vaikui lankyti darželį, režimo namuose turi būti laikomasi ir savaitgaliais.
Leiskite vaikui į darželį neštis namais kvepiantį žaisliuką.
ŽINOKITE
Tėvams normalu jausti dvejopus jausmus. Kalbėkitės apie tai su kitais tėvais ar savo artimaisiais, bet geriau, kad jūsų dvejonių negirdėtų vaikas – išgirdus tokias kalbas, jam gali atsirasti nerimas ir vaikas gali imti jaustis kaltas.
Sutrikęs vaiko miegas yra normalus reiškinys, nes vaikas miego metu dėlioja savo emocijas ir patirtį.
Miegą pagerins pasivaikščiojimai prieš miegą, ramūs žaidimai namie. Jam po darželio reikia ramiai pabūti, pažaisti pažįstamoje aplinkoje.
Adaptacijos periodu vaikui dažniausiai daugiau reikia meilės ir dėmesio.Dažniau vaiką priglauskite, pamyluokite, panešiokite.
Nereikia bijoti ašarų – jei namuose vystomas emocinis intelektas, jos turi būti. Kai vaikas verkia, sakykite, kad jį suprantate. Tik nesakykite, kad neverktų, būtų stiprus, nes tai negražu. Reikia leisti vaikui išlieti emocijas.
Vaikas, pradėjęs eiti į darželį, gali pradėti šlapintis į lovą. Nereaguokite. Jei užsitęsia ilgiau nei 7-10 dienų, tada susimąstykite, ar adaptacija vyksta gerai.
Parengė lopšelio-darželio „Vaidilutė” spec.pedagogė Ugnė Arlauskaitė ir psichologė Nadežda Radevič